Hus, Jan (1371–1415), češ. reformator. Rektor praškoga Sveučilišta. Prihvatio Wycliffovo učenje; ujedno borac za češ. nar. prava. Izopćen iz Kat. crkve, poslije živ spaljen po osudi Koncila u Konstanci, usprkos jamstvu cara Žigmunda. Udario temelje današnjemu češ. pravopisu, smatra se tvorcem češ. knjiž. jezika.
članak preuzet iz Hrvatskog obiteljskog leksikona, izdanje 2005.
|
HUS, Jan, češki reformator (Husinec, Češka, oko 1371 - Konstanz, 6. VII. 1415). Na početku XV. st., ...
HUS, Jan, češki reformator (Husinec, Češka, oko 1371 - Konstanz, 6. VII. 1415). Na početku XV. st., djelujući kao dekan pariškoga Filozofskog fakulteta, a potom kao rektor praškog Sveučilišta, upoznaje se s radovima engleskoga vjerskog reformatora J. Wyckliffa. Inspiriran prije svega njegovim socijalnim učenjem, Hus u svojim propovijedima počinje širiti ideju o obnovljenoj, univerzalnoj Katoličkoj crkvi, kritizirajući pritom vanjske oblike njezina života i pozivajući je da se vrati načelima crkvene organizacije utemeljenima u Svetom pismu. Zbog toga je proglašen heretikom i spaljen na lomači. U uspomeni češkog naroda ostao je zapamćen kao borac za češka nacionalna prava, ali i kao utemeljitelj suvremenoga češkoga književnog jezika.
Krleže se zacijelo najdublje dojmio društveni aspekt Husova učenja. U vezi s tim istaknuo je kako je Hus nastojao »da po uzoru svojih nebeskih praroditelja i Viklifovih biblijskih ideala stvori iz čovjeka takvo socijalno tj. evanđeosko biće, kome ne bi trebalo da ore za lordove i da prede i pere lordovske gaće«.
p> BIBL. M. K.: Hajka, Književne novine, 30. III. 1948.
Mo. St.
članak preuzet iz Krležijane, izdanje 1993.
|